Kulturraser

Image

En glad överraskning i dagens Skånskan, nya Kulturhönsföreningen får lite mera reklam för sin verksamhet, i dagsläget finns det en interimsstyrelse men under våren kommer det att kallas till ett första årsmöte där föreningens stadgar och syfta kan antas. Mera information om föreningens arbeta hittar du på http://www.facebook.com/groups/356334151043263/ och dom olika raserna på http://www.bokeslundsgarden.com/about/9-hons

Arbetet med att bevara dessa raser har fram tills nu legat på det få djurägarna som har intresserat sig. Att en förening bildas är en nödvändighet för att säkra ett långsiktigt bevarande. Den absolut viktigaste rollen som en sådan förening har är att föra en stambok/register över det besättningarna som ansluter sig till bevarandet.

 

Vi har arbetat med våra raser under lång tid och det känns jätte roligt att fler får upp sina ögon för dessa fantastiska svenska raser som allt för länge har varit bortglömda.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑

%d bloggare gillar detta: